Sobór w Konstancji (D1414)

Z Dynasteiapedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
"Po szczęśliwych narodzinach córki, umiera Lerianda de Gardaleme żona Księcia Wysp Kanaryjskich. O dziwo, nie została zamordowana w Konstancji."
―Ogar


Sobór w Konstancji

Wydarzenie

Rok 1414-1416
Edycja D1414
Strony Większość dynastii europejskich, Papież Jan XXIII, Papież Benedykt XIII, Zygmunt Luksemburski, Albrecht IV Opętany
Rezultat Rzeź soboru, wymordowanie znacznej części uczestników
Następstwa: Sąd w Norymberdze, rozwój herezji Husa, kontynuacja Schizmy


Sobór w Konstancji - rozegrany na D1414 sobór, zwołany przez Zygmunta Luksemburskiego, mający zakończyć schizmę zachodnią oraz doprowadzić do wyboru jednego papieża. Ważnymi tematami były także propozycje reformy Kościoła, herezja Husa i spór polsko-krzyżacki. Zakończył się rzezią, zorganizowaną przez Albrechta IV Ascanię w celu zamordowania Króla Zygmunta oraz Władysława Jagiełły. Rzeź soboru zorganizowana rękoma Jacopo Caldory i jego najemników - mających w założeniu ochraniać sobór pozwoliła na jego rozpędzenie oraz rozpad obediencji pizańskiej - po zamordowaniu w Konstancji papieża Jana XXIII. Główny cel pozostał jednak niewykonany z racji ucieczki zarówno Zygmunta Luksemburga jak i Władysława Jagiełły - ten drugi zdołał nawet pochwycić szalonego elektora, którego ostatecznie zamęczył na torturach.